Monday, 30 April 2012

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


 
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
 
 
Mata Pelajaran                :  Pengurusan Tingkah Laku
Kelas                                :  PPKI Amal
Bilangan murid                :  8 orang
Masa                                :  1 jam (10.15 pagi – 11.15 pagi)
Tajuk                                 :  5.  Emosi
Standard Kandungan      :      5.1     Mengenal emosi asas diri sendiri
Standard Pembelajaran  :      5.1.1  Gembira
                                              5.1.2  Sedih
                                              5.1.3  Marah
Objektif Pembelajaran   :  Pada akhir pelajaran,murid-murid dapat;
1)    Mengenalpasti emosi gembira,sedih & marah  dengan  
                                            menunjukkan aksi serta mimik muka yang bersesuaian    
                                            dengan emosi berkenaan.
Elemen Merentas
Kurikulum   (EMK)          :  Nilai Murni - Kerjasama,kerajinan dan keyakinan diri
                                         TMK – belajar melalui TMK
Bahan Bantu Belajar      :  Video,paparan slaid,gambar,kotak beracun,komputer riba  dan latihan interaktif.
Penilaian Pengajaran    
Dan Pembelajaran         :  Murid mengecam emosi gembira,sedih & marah berdasarkan
                                          video,gambar dan slaid yang dipaparkan.
 
LANGKAH/
MASA
ISI KANDUNGAN
AKTIVITI
PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
BBB
CATATAN
 
 
Set Induksi
(5 minit)
 
 
Menonton tayangan video
 
 
1. Guru mempertontonkan
   video yang mempamerkan  
    pelbagai mimik muka  &
    emosi kepada murid-murid.
2. Guru mengaitkan video
    yang ditonton dengan
    tajuk pelajaran pada hari 
    berkenaan.
 
 
video
 
Langkah 1
(10 minit)
Menonton tayangan slaid
 
1. Murid dipertontonkan
    tayangan ekspresi wajah
    gembira,sedih & marah.
2. Murid menyebut ekspresi
    wajah yang ditayangkan.
3. Guru memberi penerangan
    tentang  definisi emosi,
    emosi gembira,sedih &
    marah.
 


slaid
 
 
Langkah 2
(10 minit)
 
 
Pendapat murid
 
1. Beberapa orang murid  
    dipilih secara rawak untuk
    menyatakan perkara-
    perkara yang membuatkan
    mereka rasa gembira,
    sedih & marah.
2. Guru membimbing murid
     melakukan  ekspresi muka
     berdasarkan gambar yang
     dipaparkan.
 
 
 
 
 
 

 
gambar
 
 
Langkah 3
(15 minit)
 
Permainan Kotak Beracun
 
1. Guru memberi penerangan
    tentang permainan kotak 
    beracun yang akan
    dimainkan oleh murid- 
     murid.
2. Murid-murid bermain kotak
    beracun dengan
    bimbingan guru.
3. Murid menjawab soalan
    yang terdapat di dalam
    kotak beracun dengan
    betul diberikan pujian.
 
 
Kotak beracun
&
Lagu
(daripada komputer riba)
 
 
Langkah 4
(15 minit)
 
Menjawab soalan latihan
interaktif
 
1. Murid-murid diberikan  
    penerangan tentang cara
    menjawab latihan secara
    interaktif.
2. Murid-murid menjawab
    latihan dengan bimbingan
    guru.
 
Latihan interaktif
 

Penutup
(5 minit)

Rumusan


1. Guru membuat rumusan
    pelajaran hari  ini dengan
    menyanyi lagu “Kalau rasa
    gembira”.
 

video
 

No comments:

Post a Comment